כאשר אנו פועלים למען אבטחת המשרד או המבנה המסחרי, הרי שמרביתנו חושבים על היבטים דוגמת חסימת אישים לא רצויים, גורמים עוינים, רישות המרחב עם מצלמות, התקנתן של מערכות לייזר ואבטחה לשעות הליל המאוחרות וביצוע אבטחה קפדנית של מערכות המידע.

אולם כל צעד מיגוני שכזה מתאפיין במכנה משותף אחד – מניעה מפני ביצוע פעולות זדוניות מבחוץ. ומה באשר לפעולות אשר יכולות להתבצע כתוצאה מעבודה פנימית?

יצירת מעטפת מיגון פנימית

עסקים בעלי היקף פעילות גבוה ולהם שחקנים מתחרים נוספים בזירה העסקית, מוכרחים לקחת בחשבון את האפשרות ליצירת מיגון פנימי הרמטי ככל הניתן.

ריגול תעשייתי כמו גם האפשרות להתפתותם של עובדים מסוימים ליצירת רווחים משניים כתוצאה מן הפעילות הארגונית, עלולים להוביל לנזקים משמעותיים הרבה יותר מן העלבון או ההפסד הנקודתי כתוצאה מגניבה או מעילה על-ידי עובד.

למשרד חקירות האפשרות לבחון את הנושא בקפידה, וכיום ניתן למצוא מגוון רחב של חוקרים המספקים שירותי בחינה מדוקדקת, ביקורת ומתן מסקנות והצעות ייעול לצורכי אבטחה פנימיים.

גניבה או פעילות לא מוסרית על-ידי עובדי החברה

בעוד שרבים חוששים מפני ריגול תעשייתי, הרי שההיתכנות לביצוע פעולה זדונית דווקא על-ידי עובד החברה ומאינטרס כלכלי אישי היא גבוהה הרבה יותר.

א' מנכ"ל חברה בעלת שם בזירה הטכנולוגית, החל לשים לב לפעילות חריגה בקרב אחד מעובדיו. עד מהרה התברר לו כתוצאה ממידע פנימי שאותו העובד יצר פלטפורמה מקבילה ובה הוא מעניק שירותים עצמאיים ללקוחות החברה. אותו העובד הינו בעל מעמד גבוה בחברה ועוסק גם בתחום המכירות.

למרות פיטורי העובד הנזק כבר נעשה. העובד הסורר שביסס קשרים ענפים עם הלקוחות, משך אותם אליהם וכן ידע למגן את עצמו כאשר לא היה כול סעיף בחוזה אשר תחם אותו או הגביל את תנועותיו. ייעוץ על-ידי משרד חקירות מקצועי היה יכול לספק תובנות משמעותיות לסעיפי החוזה, כמו גם לבסס מערכת מעקב ממוחשבת ונהלים פנימיים אשר יצרו את צעדי העובדים ויחשפו כל פעולה לא חוקית. נוסף על כך, בדיקות תקופתיות של העובדים או הטמעת מערכת לבדיקת אמינות, היו יכולים לסייע רבות במניעת התקרית המודגמת לעיל.

ריגול תעשייתי על-ידי חברות מתחרות

ריגול תעשייתי הוא איננו פשע, אך הוא בהחלט צריך לענות על הנחיות מסוימות. חישוף פעולות ריגול אשר אינן תואמות את החוק עלולות לסבך את החברה המתחרה אשר ביקשה את קבלת השירות, ולהוביל מכאן לנקיטת צעדים משפטיים חריפים.

מרבית משרדי החקירות מבצעים פרויקטים לריגול תעשייתי ובקיאים היטב בתחיקות והתקנות הנדרשות על-פי חוק. מעורבותו של משרד חקירות בפעילות החברה, יכול לסייע באופן ניכר לחישוף פעולות ריגול פנימיות ולאיתור החברה שביקשה את ביצוע עבודה.

לא אחת, פעולות חקירתיות פשוטות הכוללות את תשאול העובדים אחת לתקופה וביצוע פעולות חקירה עם מומחה פוליגרף, יוכלו לחשוף התנהגות מחשידה מצד אחד העובדים ומשם להוביל לקווי חקירה חדשים ולגילויים מפתיעים.

 

מעוניינים במידע נוסף? צרו איתנו קשר

סגירת תפריט

צרו איתנו קשר